Strona prywatna Krzysztofa Nagrodzkiego

Jednak do biblioteki

Szanowny Panie Antoni, skrytykował Pan wypracowanie Sergiusza Kowalskiego i Małgorzaty Tulli „Zamiast procesu. Raport o języku nienawiści”. Słusznie. Jego jakość jest żenująca. Zakwalifikował Pan „Nową Myśl Polską” do tytułów skrajnie antysemickich, czyli rasistowskich – wolno Panu – wszak mamy wolność mediów (no, może nie do końca – ale to temat na inne rozważania...). Ale i mnie wolno było zachęcić felietonowo Pana („Zambrowski do ...biblioteki” (NMP nr 51-52/03), do udowodnienia takiej tezy w oparciu o konkrety.

Pańska riposta („Prostuję umyślne nieporozumienie”) jest tak finezyjna i wielowątkowa, iż przytłoczony jej wagą odniosę się jedynie do fragmentu Jego wypowiedzi. Pisze Pan: >>Po drugie, przytoczyłem "Nową Myśl Polską" jako pismo znacznie bardziej krytyczne względem środowisk żydowskich w Polsce niż analizowane w raporcie pisma prawicowe, aby wykazać manipulacje autorów raportu, atakujących celowo nie przypadki skrajne, lecz postawy bardziej umiarkowane. Innymi słowy, wyróżniony przez autorów raportu, odpowiedziałem skromnie, że są inni - znacznie godniejsi.<<

To właśnie wprowadziło mnie w osłupienie, ponieważ nigdy nie śmiałbym przypuszczać, iż „Myśl Polska” (czy „Nowa Myśl Polska” będąca jej kontynuacją), jest bardziej krytyczna i „skrajna” – jak Pan to zechciał ująć - od „umiarkowanych”: „Tygodnika Solidarność”, „Głosu”, „Najwyższego Czasu”, „Naszej Polski” czy „Naszego Dziennika”...No, no...Ponieważ na takie wyróżnienie należy zasłużyć - stąd prośba - wezwanie, aby zechciał Pan to udokumentować stosownymi konkretami z archiwalnych numerów bibliotecznych. (Zakładałem bowiem - czy popełniłem omyłkę? - że nie jest Pan stałym czytelnikiem NMP.)

Ponieważ nie czuję się wystarczająco powołany do dalszego fechtowania w obronie  pozycji „Nowej Myśli Polskie” w aktualnych rankingach, pozostawiam tą sprawę do uznania Wydawcy, tym bardziej, że można również odnieść wrażenie, iż etykietę „skrajności” kreuje postrzeganie „Myśli” jako tytułu utożsamianego z Ligą Polskich Rodzin.

Proszę przyjąć wyrazy poważania i życzenia wszelkiego dobra w Nowym 2004. Roku.
Krzysztof Nagrodzki

Publikacja: N. Myśl Polska nr 4 z 25 01 2004r.

Copyright © 2018. All Rights Reserved.

Konsola diagnostyczna Joomla!

Sesja

Informacje o wydajności

Użycie pamięci

Zapytania do bazy danych